Odvikavanje od pelena svakako je individualan proces, ovisi o djetetovoj psihofizičkoj zrelosti, potrebno je osluškivati njegove potrebe i promatrati signale. Propusti li se taj „kritični trenutak“ u kojem dijete pokazuje signale da je spremno, dobiva se kontraefekt kada pelena djetetu više ne predstavlja smetnju, kao ni sadržaj u njoj.
Bez djetetove fiziološke zrelosti i emocionalne spremnosti na suradnju neće biti uspjeha kao niti bez roditeljskog strpljenja. Oko 15. mjeseci dijete postaje svjesno kada obavlja nuždu. Dijete prvo ovladava mokraćom a tek nakon toga stolicom. Prerano odvikavanje i prisila izazvat će kod djeteta protivljenje, usporavanje kontrole pražnjenja mjehura i crijeva.
Roditelji se na ovaj korak većinom odlučuju tijekom ljetnih mjeseci dok su na godišnjem odmoru kao i činjenicu da koriste toplo vrijeme da ne moraju brinuti hoće li se dijete prehladiti ako ostane u mokrim gaćicama.
Prilikom odluke na ovaj korak roditelj treba biti spreman posvetiti vrijeme i strpljenje kao podrška djetetu. Odvikavanje od pelena proces je koji neka djeca svladavaju u kratkom vremenu (nekoliko tjedana) a može trajati i nekoliko mjeseci.
Kako možemo znati da je naše dijete spremno :
- Kada je duži period suho
- Svjesno da je obavilo nuždu
- Vidljivo pokazuje znakove obavljanja nužde (umiri se, sakrije i sl.)
- Pokazuje interes za korištenjem tute ili wc-a
- Smeta mu pelena, sviđa mu se i želi biti u gaćicama
Ovakve znakove spremnosti dijete pokazuje sa otprilike 18 mjeseci starosti iako nije neobično niti da je dijete u pelenama do 3 godine.
Proces odvikavanja od pelena nije jednostavan. U tome procesu zna biti i prekida te se javljaju situacije kada dijete može ponovno početi obavljati nuždu u gaćice. To se zna događati u vrijeme bolesti, polaska u jaslice/vrtić, od velikog uzbuđenja, dijete je jako obuzeto igrom.
Kada se to dogodi važno je ne pokazati razočaranje, potrebno je djetetu pokazati da smo mu potpora i da vjerujemo u njega. Nećemo ga podsjećati na to, vjerojatno će mu biti neugodno, potrebno ga je samo presvući. Ako se dijete zbog toga osjeća loše sa njime treba porazgovarati, ne zašto je to učinilo već o njegovim osjećajima.
Nije dobro dijete tjerati da sjedi na tuti ili wc školjci dok ne izvrši nuždu, isto ga tako nećemo kažnjavati ako ne uspije kontrolirati nuždu. Takvim ponašanjem djetetu šaljemo poruku da ono to radi da bi nama ugodilo a odvikavanje od pelena tada postaje mukotrpno i veliki stres djetetu.
Jednom kada počnete sa odvikavanjem nemojte prestati i vratiti pelene, tako ćete dijete samo zbuniti.
Ovo nije recept koji ćete pratiti prilikom odvikavanja vašeg djeteta od pelena, pratite svoje dijete i ono će vas voditi.